Предоперативно (неоадювантно) лечение с иматиниб

 

Предоперативното (медицинският термин е неоадювантно) лечение с иматиниб има за цел да въздейства върху туморната маса, като намали размерите ѝ дотолкова, че пациентът да избегне провеждането на хирургична операция, в която да бъдат засегнати много органи и която би влошила качеството му на живот.

Когато става въпрос за ГИСТ, неоадювантната лекарствена терапия е от особена важност поради следните причини:

  • Терапията се провежда с иматиниб, който води до бързо облекчаване на симптомите и е с много добра ефективност. Понася се относително леко от пациентите.
  • Често ГИСТ нарастват до големи размери и това би могло да предполага операция с голям обем.
  • Неоадювантното лечение може да превърне един неоперабилен първичен тумор в лесно отстраним, с постигане на чисти резекционни линии ( R=0), което рязко променя прогнозата на пациента към по-добра.
  • Назначаването на неоадювантно лечение е причина, в световен план, при оперативно отстраняване на ГИСТ, все по-рядко да се прибягва до отстраняване на цял или голяма част от някой орган на храносмилателната система.

Затова е много важно, при големи формации и напреднало заболяване да се обсъди провеждането на неоадювантно лекарствено лечение.

Трябва обаче да се уточни нещо много важно – за да се предприеме такъв тип лечение, трябва да се знае точната диагноза. Диагноза ГИСТ, може да бъде поставена само след като бъде взета тъкан от тумора и бъде изследвана от специалист клиничен патолог под микроскоп.

Това означава, че на вас трябва да ви се направи биопсия.

Дали при определен пациент трябва да се предприеме тази процедура се преценява от лекуващия екип. Ако вие сте в ръцете на лекари от голям болничен център, вероятността да се обсъди биопсия и неоадювантно лечение е голяма. Там хирурзите имат повече опит с ГИСТ. Ако обаче състоянието ви е спешно и сте в малка болница в която екипът няма с кого да се консултира, вероятността за такова решение е по-малка. Затова, най-добре би било преди да предприемете каквото и да било свързано с вашето здраве, да проведете няколко консултации и да се ориентирате към големите болници в страната.

Това обикновено са университетските болници, ВМА – София, Националната болница за лечение на онкологични заболявания в София, а за източна България – УМБАЛ”Света Марина” - Варна. Наличието в тези болнични заведения на специалисти от различно естество (патолог, онколог, хирург, гастроентеролог, рентгенолог) и съвременна медицинска апаратура е предпоставка за екипен подход към болестта – нещо изключително важно за редките злокачествени заболявания. В редица европейски държави са създадени специализирани центрове за лечение на ГИСТ и мултидисциплинарният подход към болестта е стандарт. У нас не е така, но вие, с малко повече усилия и помощ от близки и познати, можете да си го осигурите.

Обикновено, предоперативното лечение с иматиниб е последвано от хирургична операция за отстраняване на тумора. Смята се, че най-доброто време за нея е около 6-12 месеца след старта на лекарствената терапия. За този период от време е преценено, че иматиниб е показал ефективността си. Този период обаче, по индивидуална преценка на лекуващите лекари, може да бъде по-къс или по-дълъг. Ако резултатите са положителни, предприема се операция, ако не са достатъчно убедителни, екипът от лекари ще прецени как да продължи вашето лечение.

Трябва да се има предвид, че иматиниб така повлиява тъканите, че може да е причина за по-обилно кървене и/или да забави оздравителните процеси при хирургична операция. Затова се препоръчва прекратяването на приема му за известен период от време преди и след интервенцията. Този период не е строго регламентиран и се преценява индивидуално за всеки отделен случай, но в общи линии, последния прием на таблетките може да е 2-3 дни преди операцията и да бъде продължен след като пациентът може да се храни и се възстанови от нея.




Какво е иматиниб
Иматиниб – механизъм на действие
В кои случаи се провежда лечение с иматиниб
Какъв е достъпът на пацинтът с гист до иматиниб
Как и кога се приема иматиниб
Предоперативно (неоадювантно) лечение с иматиниб
Превантивно (адювантно) лечение с иматиниб
Лечение на метатстатичен гист с иматиниб

-----------------------------------------------------------------

Използвани са данни от Treatment of gastrointestinal stromal tumor: focus on imatinib mesylate, Advances in the treatment of gastrointestinal stromal tumours и Насоки за добра клинична практика при диагностика, лечение и проследяване на ГИСТ.

 
This template downloaded form free website templates