Какъв е достъпът на пациентите до лечение с иматиниб

 

Иматиниб е от тези лекарства, които често се обсъждат в обществото ни като „скъпоструващи”. Въпреки системното недофинансиране на здравната ни система, Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) изцяло заплаща лечението с иматиниб на всички нуждаещи се здравноосигурени пациенти. По принцип, ако комисия от специалисти по медицинска онкология прецени, че вие се нуждаете от лекарствено лечение с иматиниб, никой няма право да ви го откаже. Все пак, това би могло да се случи в определени случаи, като:

  • При операция, туморът е напълно отстранен, постигнати са чисти резекционни линии, той е с големина под 2 -5 см. и показва ниска митотична активност. В този случай вие не се нуждаете от лекарствено лечение, а от периодично проследяване с образни изследвания и близко наблюдение от специалист – медицински онколог.

  • Нямате имунохистохимично изследване в което да е отбелязано, че туморните клетки са CD117 (+). В този случай, онколозите нямат категорично потвърждение за диагноза ГИСТ и нямат основание да ви предпишат лекарствено лечение. По всяка вероятност ще бъдете посъветвани да го направите.

  • Не сте здравно осигурен. В този случай трябва да проверите какви са другите механизми за осигуряване на вашето основно лечение. Най-добре е да се обърнете към Министерството на здравеопазването или да внесете здравните си осигуровки, както изисква законът. Трябва да знаете, че колкото и високи доходи да имате, трудно ще можете да отделите средства за да покриете лечението си.

  • Некомпетентност на лекарите. Това е много малко вероятно, но ако имате такива подозрения, обърнете се към специалистите по медицинска онкология в големите за страната клиники за лечение на онкологични заболявания – там се очаква да срещнете специалисти с повече опит и разбиране по отношение лечението на ГИСТ. Едно второ мнение, особено когато става дума за толкова рядко заболяване, винаги ще ви е от полза.

Ако въпреки, че вие отговаряте на всички критерии ви се отказва достъп до лечение с иматиниб, задължително трябва да потърсите правата си – иматиниб няма алтернатива и това е единствената ефективна терапия, която първоначално се предписва при диагностициран ГИСТ. Не забравяйте, че вие не се различавате от тези пациенти чието лечение е по-евтино! Вие нито сте избрали от какво да заболеете, нито определяте цените на лекарствата!

През 2006 г. Изпълнителната агенция за лекарства (ИАЛ) е дала своето одобрение и разрешение на медикаментът иматиниб за лечение на ГИСТ. Той е включен в Позитивния лекарствен списък (ПЛС). По този начин е гарантиран достъпа до него на всички нуждаещи се от лечение. Лекарствата с които се лекуват пациентите с ГИСТ се публикуват на интернет сайта на Нац. съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, Приложение № 2.

Трябва да знаете, че присъствието на определена търговска марка на иматиниб в Приложение 2 на ПЛС не означава автоматично, че може да ви бъде изписан за лечение на ГИСТ. За лечение на това заболяване могат да бъдат предписани само тези търговски марки на медикамента, които в своята кратка характеристика (КХП) имат индикация за лечението му. Към началото на 2014г. в ПЛС фигурират Glivec, Imakrebin, Imatinib Actavis, Imatinib Zentiva, Imatinib Accord, Neoxell и кой знае още колко ще бъдат включени. От тях, към момента, терапевтични показания за лечение на ГИСТ имат само Glivec, Imakrebin, Imatinib Zentiva и Neoxell. Това означава, че на вас не може да бъде предписана някоя от другите търговски марки иматиниб. По закон, НЗОК заплаща на болниците този медикамент заявил най-ниска цена. Към момента (01.2014г.), това е медикаментът Neoxell, но за в бъдеще, колкото повече фирми произвеждат иматиниб, толкова по-ниска ще бъде и цената му, а НЗОК винаги ще реимбурсира този медикамент, чийто производител е заявил най-ниска цена.

Прочетете писмо от изпълняващият длъжността директор на ИАЛ в отговор на наше запитване за контрол над генеричните форми на иматиниб

Прочетете писмо от директора на НЗОК в отговор на наше запитване за достъпа до лечение с иматиниб на пациентите с ГИСТ

ЗА НЕЖЕЛАНИ РЕАКЦИИ ОТ ЛЕКАРСТВЕНОТО ЛЕЧЕНИЕ С ИМАТИНИБ, НЕОПИСАНИ В ЛИСТОВКАТА ЗА ПАЦИЕНТА, МОЖЕТЕ ДА СИГНАЛИЗИРАТЕ НА САЙТА НА ИАЛ

Информация за терапевтичните показания на различните търговски марки на иматиниб можете да намерите на сайта на ИАЛ и/или Европейската агенция за лекарства (ЕМА).




Какво е иматиниб
Иматиниб – механизъм на действие
В кои случаи се провежда лечение с иматиниб
Какъв е достъпът на пацинтът с гист до иматиниб
Как и кога се приема иматиниб
Предоперативно (неоадювантно) лечение с иматиниб
Превантивно (адювантно) лечение с иматиниб
Лечение на метатстатичен гист с иматиниб

---------------------------------------------------------------------------

Закон за лекарствените продукти в хуманната медицина ; Закон за здравното осигуряване ; интернет сайта на ИАЛ и Национален съвет по цени и реимбусиране на лекарствените продукти .

 


 
This template downloaded form free website templates