Нежелани странични реакции от лекарственото лечение на ГИСТ - тревожност или депресия. Съвети за самопомощ

 

Разпознайте състоянието си!

Само факта, че сте наясно със състоенето си, може да ви помогне да го преодолеете. Вече знаете къде е корена на проблема и лесно ще елиминирате „страхът от непознатото”. Сваляйки маската на чудовището от килера, по лесно ще се изправите пред лицето му.

Обърнете се към лекар-специалист!

Може да се окаже, че трябва да взимате някакви лекарства .Това обаче, трябва да бъде добре обсъдено с вашия лекар. Взимането на други лекарства, освен тези които приемате за лечение на ГИСТ, задължително трябва да се обмисли и реши от лекарски екип. Вашите лекари ще ви дадат най-добрите съвети. Има много психотерапевти които специализират в работа с пациенти с ракови заболявания. Вашият онколог може да работи с някои от тях и да ви препоръча.

Замислете се сериозно за присъединяване към някоя група за подкрепа!

Нашето Сдружение подържа конфиденциална общност за пациенти с ГИСТ и техните близки във Facebook. Това е едно чудесно място да изразите вашите притеснения. Това е място в което можете да споделяте с хора, които са в много близко до вашето състояние.

Опитайте някакви релаксиращи техники!

Съществуват най-различни релаксиращи техники, които можете да пробвате за да си помогнете. Към която и да се ориентирате,със сигурност няма как да ви навреди, може само да ви е от полза.

  • Упражнения за дишане – когато сте разтревожени, дишането става плитко и учестено. Това състояние може да доведе до хипервентилация и да наруши нормалното разпространение на кислород в организма. Потърсете информация и се научете как да правите упражнения с дълбоки вдишвания . С тяхна помощ можете бързо да възстановите спокойствието си.

  • Релаксиране на мускулите - според някои източници, „Хората които живеят под непрекъснато напрежение, често дори не знаят как да си почиват и да отпуснат напрежението натрупано в мускулите, причинено от усещането за тревожност.

  • Визуализация – някои холистици твърдят, че, „Когато ние сме разтревожени, това притеснение съществува само в нашето въображение”. Визуализацияте е специална техника, чрез която вие ще се научите да визуализирате вашата цел, а после и процесът на постигането ѝ. От вас се очаква да визуализирате 2-3 пъти дневно, като за най-подходящо се смята времето непосредствено след събуждане и вечер, преди лягане. Не е необходимо да се записвате в някакви групи или курсове. Достатъчно е да потърсите в YouTube или Vbox7.

  • Медитация/Йога – От университетът в Wisconsin, в проучване на Madison се казват, че при медитация се получава едно пречистване на тези части от мозъка, които са отговорни за емоциите и това води до предпазване от заболяване. Отново можете да си помогнете с търсене в YouTube и Vbox7 или други интернет страници, дават информация за различни техники на медитация, които могат да ви помогнат. На тази страницата можете да намерите най-различна информация за йога – упражнения, курсове…

  • Биофийдбек (невротренинг) – При тази техника, се използва вашия ум за да контролира вашето тяло (физиологичните процеси в него). Специалистите по биофиидбек ще ви научат да контролирате някои състояния като напрежение в мускулите и честотата с която бие сърцето ви. Ако вие преценявате, че медитацията не ви помага, този метод може да се окаже добър при вас и да доведе до успех при справянето с тревожността.

 

 



Липса  на апетит Промяна във вкусовите усещания Тревога и депресия
Непоносимост/неиздържливост на студ Умора Кожна реакция ръка - крак Главоболие
Стомашни киселини/лошо храносмилане Обилно сълзене (слъзна секреция)
Болки в ставите Афти в устата Суха кожа Едема (задържане на вода)
Пролеми с паметта Кожни обриви Промяна в теглото Диария Безсъние Мускулни крампи Гадене Регорафениб - странични реакции

 


Нежелани странични реакции от хирургичното лечение Нежелани странични реакции от лекарственото лечение Нежелани странични реакции от лечението с регорафениб

 
This template downloaded form free website templates