Нежелани странични реакции от лекарственото лечение на ГИСТ - безсъние

 

Безсънието също може да бъде странична реакция от вашето лекарствено лечение на ГИСТ. Добрата новина е, че за справянето с този проблем има много помощни стратегии:

  • Опитайте се през деня да не подремвате. Приемът на иматиниб, сунитиниб или регорафениб предизвиква умора и затова, през деня може да ви се иска да си полегнете и да подремнете. Така вечерта няма да сте достатъчно изморени и по-трудно ще заспите.

  • Някои лекарства, които може да са ви предписани за други нежелани реакции съпътстващи лечението (болка, гадене, депресия), може да ви действа стимулиращо и ободряващо. Опитайте се да ги приемате преди 17:00 и така те няма да ви държат будни през нощта.

  • Спете в тъмна стая. Сложете далече от вас и всякакви светещи устройства като електронен часовник и др.

  • Избягвайте всякаква физическа активност поне 2 часа преди часът ви за лягане.

  • Изградете си постоянен режим за заспиване. Така организмът ви по-лесно сам ще се настройва за сън.

  • Натоварвайте се физически през деня. Изпълняването на леки физически упражнения, съобразени със състоянието ви и съгласувани с лекуващия лекар ще ви изморят и когато дойде време за лягане, умората ще ви накара да заспите по-бързо.

  • Намалете употребата на кофеин, дори се опитайте напълно да го изключите от вашата диета.

  • Техники, като напр. медитация или визуализация, могат да ви помогнат да се справите с безсънието.

  • Избягвайте тютюнопушенето.

  • Използвайте леглото само за сън, а не и за други дейности – това автоматично ще подготвя съзнанието ви, че щом сте в леглото, значи е време за дълъг нощен сън.

  • Не се хранете обилно непосредствено преди лягане – това може да предизвика стомашен дискомфорт, киселини или подуване на корема и да ви държи будни с часове.

Ако въпреки всичко, не успявате да се справите с безсънието, можете да се обърнете към лекар за съвет и да ви бъдат предписани сънотворни медикаменти. Можете да се обърнете и към народната медицина, като използвате билкови смеси известни с успокоителното си действие. Каквото и да предприемете, никога не трябва да забравяте за риска от взаимодействие с лекарството което приемате за да държите под контрол основното си заболяване. За да не рискувате неговата ефективност, винаги споделяйте какви допълнителни лекарства и билки приемате с вашите онколози.



Липса  на апетит Промяна във вкусовите усещания Тревога и депресия
Непоносимост/неиздържливост на студ Умора Кожна реакция ръка - крак Главоболие
Стомашни киселини/лошо храносмилане Обилно сълзене (слъзна секреция)
Болки в ставите Афти в устата Суха кожа Едема (задържане на вода)
Пролеми с паметта Кожни обриви Промяна в теглото Диария Безсъние Мускулни крампи Гадене Регорафениб - странични реакции

 


Нежелани странични реакции от хирургичното лечение Нежелани странични реакции от лекарственото лечение Нежелани странични реакции от лечението с регорафениб

 
This template downloaded form free website templates