Какво се случва с нас по време на операцията

 

Когато вече сте приети за лечение, допълнително ще ви бъдат направени някои изследвания, които са насочени преди всичко към определяне на вашето общо физическо състояние и са от значение както за хода на самата операция, така и за последващото ви възстановяване от нея. Това могат да бъдат кръвни тестове, електрокардиограма, изследване функциите на белите дробове, рентгенография, ехография и др. С вас ще разговаря анестезиологът. Той ще ви зададе редица въпроси и, ако се наложи, ще ви назначи допълнителни тестове, напр. за проява на алергии към някои компоненти на анестезията..

Ако се установи алергия, може да се наложи да приемате противоалергични медикаменти. В деня на самата операция: не трябва да приемате храна минимум 6 часа преди нея, а приемът на вода трябва да спрете най-малко 2 часа преди операцията. Тези срокове са условни, вашият лекуващ екип ще даде ви индивидуални инструкции, които вие задължително трябва да спазвате – те не са случайни, те са от особена важност за работата на хирурга. Ако сте диабетик, за вас ще бъдат положени допълнителни грижи за поддържане на инсулиновите нива. Когато дойде време, ще бъдете отведени в операционната зала.

Самата операция се извършва под пълна упойка. Ще ви бъде сложена инжекция, която ще ви накара да заспите. Тогава анестезиологът ще ви постави тръба в трахеята през която ще бъдете обдишвани (интубация), ще влкючи система във вената на ръката ви, може да ви бъде поставен и т.нар. централен венозен в голямата вратна вена. Ще ви бъде поставен уретрален катетър през който урината свободно да изтича и да се събира в пласмасова торбичка и тръбичка през носа (назогастрална сонда), която да дренира стомаха ви. Едва тогава ще започне същинската операция, като през цялото време ще бъдат проследявани вашите жизнени показатели – кръвно налягане, сърдечна честота, дихателен обем, телесна температура. Когато операцията приключи, ще ви бъде извадена тръбата от трахеята, ще бъдете изведени от анестезията и ще ви върнат или в отделението в което сте приети за лечение или в специализирано отделение за интензивни грижи реанимация.

От този момент започва вашето възстановяване от операцията. Много е важно да изпълнявате всички нареждания на лекарския екип и медицинските сестри които се грижат за вас. Болката от раната , непосредствено след операцията ще ви пречи да се движите, ще я усещате когато се закашляте. Оздравителните процеси в организма се задействат по-бързо когато се движите. Физиотерапевтът ще ви покаже дихателни упражнения и леки движения с краката и ръцете, които да правите в леглото.Изпълнявайте ги, защото понякога пациентите образуват във вените съсиреци, които могат да се откъснат и по кръвния поток да достигнат белите дробове и да предизвикат така наречената белодробна емболия, която е едно опасно следоперативно усложнение. Раздвижването и ставането от леглото при първа възможност заедно с медикаментите за разреждане на кръвта (атикоагуланти) биха предотвратили подобно усложнение.

Сигурно се питате какви други рискове крие една хирургична операция. Риск винаги има. Пълната упойка също крие рискове. Има някаква вероятност да развиете проблем по отношение на сърдечната или дихателна дейност. Ако вече имате някакво сърдечно или белодробно заболяване, този риск се повишава. Всички тези дренажи, катетри и системи които излизат от вас могат да се разранят, да се възпалят, да предизвикат инфекция. Вие обаче сте под непрекъснатата грижа на лекарския екип и подобни усложнения бързо се овладяват. Има и риск от кръвоизлив, както по време на самата операция, така и след нея. Кръвоизливът също веднага ще бъде овладян и ако има нужда ще ви бъде направено кръвопреливане. Едно кръвопреливане също крие своите рискове и не се предприема освен когато е абсолютно наложително. Рискът от вътрешни инфекции е сведен до минимум с антибиотиците които ще приемате след операцията. Рискове винаги има, но най-добре е да се доверите на екипа който се грижи за вас. Не забравяйте, че сте в добри ръце и за вас денонощно полага грижи цял екип от специалисти! Не гледайте на операцята, която ви предстои, като на проблем, а като на средство с което ще решите проблема! Проблемът не е самата операцията, а болестта, която би могла завинаги да си отиде с нея!


Научете повече за това как ще ви помогне личния лекар….
Прочетете за различните видове изследвания при диагностика на ГИСТ…
Какви въпроси да задам на хирурга си?
Научете повече за страничните реакции от оперативното лечение…
Наредба за медицинската експертиза
Научете повече за правата си на здравноосигурен пациент….
Прочетете повече за самата операция и престоят ви в болницата…

 
This template downloaded form free website templates